Kontakt:
Sekretariat: 17 780 02 56
Lekarze: 17 780 02 71
Lekarze: 17 780 02 72
Pielęgniarki - Ginekologia: 17 780 02 69
Pielęgniarki - Położnictwo: 17 780 02 53
Opis Oddziału:
Kobieta rodząca ma zapewnioną swobodę rodzenia, obecność wybranej bliskiej osoby, kontakt z dzieckiem bezpośrednio po porodzie, pomoc, wsparcie, edukację i poradnictwo związane z macierzyństwem. Personel na bieżąco informuje o przebiegu porodu oraz stanie dziecka. W oddziale respektuje się prawo do zgody lub odmowy proponowanych procedur. W skład oddziału wchodzą pomieszczenia zapewniające komfort, intymność oraz poczucie bezpieczeństwa naszym pacjentkom.
Nadrzędnym celem lekarzy i położnych jest zapewnienie bezpieczeństwa, komfortu psychicznego i fizycznego pacjentkom i noworodkom.
Na życzenie rodzącej, przy braku przeciwwskazań medycznych lekarz anestezjolog może wykonać znieczulenie zewnątrzoponowe.
Przybliżony czas pobytu w oddziale:
- po porodzie naturalnym – 2 doby;
- po cesarskim cięciu – 2 doby.
Część położnicza oddziału zorganizowana jest w systemie rooming-in, matka przebywa wraz z noworodkiem w tej samej sali pod opieką położnych i pielęgniarek oddziału noworodkowego. Noworodki zgodnie z zasadami przestrzeganymi w szpitalu przyjaznym dziecku karmione są w sposób naturalny. Położne i pielęgniarki udzielają pomocy matkom w zakresie karmienia piersią.
Pacjentki otoczone są całodobową opieką lekarza ginekologa - położnika, lekarza neonatologa, anestezjologów oraz opieką sprawowaną przez położne i pielęgniarki. Cierpliwy, bardzo życzliwy fachowy personel oddziału pomaga położnicy, służy radą, wspiera w trudnych chwilach oraz zachęca do samodzielnej opieki nad dzieckiem z pomocą i pod czujnym okiem personelu.
Poród to dla rodziców jeden z najważniejszych i najszczęśliwszych momentów w życiu. Poprzedzają go tygodnie radości, ale też gorączkowego planowania, by odpowiednio przygotować się na przyjście na świat małego dziecka. Ułatwia to udział w zajęciach szkoły rodzenia „Rodzimy Razem”.
Zobacz więcej informacji na temat Szkoły Rodzenia.
Procedury oddziału położniczego:
- Porody siłami natury,
- Cięcia cesarskie,
- Znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu.
Przeczytaj artykuł: Co zabrać ze sobą do porodu.
W części ginekologicznej oddziału hospitalizowane są pacjentki ze schorzeniami kobiecego narządu rodnego, gdzie prowadzone jest leczenie zachowawcze i operacyjne. Przyjęcia do zabiegów operacyjnych odbywają się w planowej izbie przyjęć (poziom -1).
Prosimy zabrać ze sobą wyniki niezbędnych badań oraz niżej wymienione dokumenty:
- dowód osobisty,
- grupę krwi (oryginalny dokument z aktualnymi danymi osobowymi),
- skierowanie do szpitala,
- aktualne wyniki badań,
- karty informacyjne z poprzednich hospitalizacji (jeżeli są),
- zaświadczenia od lekarzy specjalistów: neurologa, kardiologa - jeżeli Pacjent leczy się przewlekle.
Wykonywane procedury oddziału ginekologicznego:
- Diagnostyka i leczenie w trybie stacjonarnym w zakresie ginekologii, w tym:
- diagnostyka i leczenie nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych: ciąża ektopowa - leczenie zachowawcze, rozrosty endometrium, diagnostyka i leczenie zachowawcze, polipy szyjki macicy, polipy endometrialne, pobranie wycinków z tarczy cz. pochwowej szyjki macicy z weryfikacją histopatologiczną, histeroskopia diagnostyczna i operacyjna z badaniem histopatologicznym, diagnostyczne frakcyjna wyłyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy, leczenie nadżerek części pochwowej szyjki macicy, leczenie ciąża zagrożona poronieniem,
- diagnostyka i leczenie zmian w zakresie narządu rodnego: pobranie wycinków z krocza, pochwy z badaniem histopatologicznym, konizacja szyjki macicy,
- diagnostyka i leczenie zmian zapalnych narządu rodnego: leczenie zakażonych ran z badaniem mikrobiologicznym, leczenie stanu zapalnego w miednicy małej - leczenie zachowawcze, wyłyżeczkowanie jamy macicy z powodu poronienia sceptycznego, negatywna obserwacja w kierunku PID,
- diagnostyka i leczenie niepłodności: histerosalpingografia diagnostyczna szyjki macicy, jamy macicy i jajowodów, histeroskopia diagnostyczna z badaniem histopatologicznym, biopsja diagnostyczna endommetrium z badaniem histopatologicznym pod kontrolą USG.
- Leczenie operacyjne:
- metody tradycyjne: plastyka pochwy i krocza, plastyka i korekcja położenia pochwy i macicy, laparotomia: na przydatkach: częściowa i całkowita resekcja jajników, ciąża ektopowa, na macicy: amputacja trzonu macicy bez przydatków, usunięcie macicy z przydatkami, wycięcie macicy drogą pochwową bez przydatków, endometrioza: usunięcie w bliźnie po nacięciu krocza lub po cieciu cesarskim, wycięcie torbieli gr. Bartholina lub marsupializacja, wycięcie nieinwazyjne zmiany w obrębie pochwy laparotomia zwiadowcza, operacje związane z nieutrzymaniem moczu tradycyjne, operacje w zakresie onkologii ginekologicznej z badaniem śródoperacyjnym histopatologicznym,
- metody endoskopowe: histeroskopia diagnostyczna, histeroskopia operacyjna: usunięcie polipów endometrialnych, przegród mięśniaków podśluzówkowych, resekcja endometrium, laparoskopia diagnostyczna, laparoskopia operacyjna - usunięcie zmian chorobowych przydatków, usuniecie guzów.
- Kwalifikowanie pacjentek do wysokospecjalistycznych ośrodków.
- Szkolenie lekarzy i położnych stażystów.