Kontakt:
Kierownik Laboratorium:
specjalista laboratoryjnej diagnostyki medycznej
Laboratorium Analityczne jest placówką diagnostyczną, świadczącą usługi medyczne wszystkim jednostkom wchodzącym w skład szpitala tj. oddziałom oraz poradniom specjalistycznym, a także w ramach podpisanych umów z Niepublicznymi Zakładami Opieki Zdrowotnej i odpłatnie pacjentom ambulatoryjnym – badania komerycjne.
Strukturę organizacyjną Laboratorium Analitycznego tworzą liczne pracownie, w których wykonuje się szeroki panel badań z zakresu:
- chemii klinicznej (substraty, enzymy, elektrolity, białka specyficzne);
- immunochemii (diagnostyka czynnościowa tarczycy, diagnostyka hormonalna, diagnostyka mięśnia sercowego, diagnostyka osteoporozy, diagnostyka anemii, diagnostyka przebiegu ciąży, diagnostyka sepsy);
- koagulologii (diagnostyka zaburzeń hemostazy i monitorowanie układu krzepnięcia);
- równowagi kwasowo-zasadowej i parametrów krytycznych;
- hematologii (diagnostyka układu krwiotwórczego);
- analityki ogólnej (badanie właściwości fizykochemicznych płynów ustrojowych, wydzielin, wydalin, w tym m.in.: moczu, kału, płynu mózgowo-rdzeniowego, płynów z jam ciała);
- oraz elektroforezę białek surowicy (proteinogram), alergeny wziewne, pokarmowe, panele pediatryczne czy też badania w kierunku celiakii.
Pracownie Laboratorium wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny oraz w komputerową aparaturę diagnostyczną, w tym:
- analizatory biochemiczno-immunochemiczne;
- analizatory koagulologiczne;
- analizator do oznaczania gazometrii krwi i parametrów krytycznych;
- analizatory hematologiczne;
- automatyczny i półautomatyczny analizator do właściwości fizykochemicznych moczu oraz elementów upostaciowanych moczu;
- analizator do diagnostyki alergenów wziewnych, pokarmowych, paneli pediatrycznych oraz diagnostyki celiakii;
- analizator do wykonywania elektroforetycznego rozdziału białek surowicy (proteinogramów);
- analizator do odczytu OB (odczyn Biernackiego).
W Laboratorium pracują wysokiej klasy specjaliści z zakresu analityki medycznej.
Laboratorium Analityczne uczestniczy w Centralnym Ogólnopolskim Programie Sprawdzianów Międzylaboratoryjnych, w którym oceniana jest poprawność oznaczeń parametrów z zakresu chemii klinicznej, immunochemii, hematologii, koagulologii, markerów kardiologicznych oraz równowagi kwasowo-zasadowej prowadzonych przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi.
Ponadto Laboratorium uczestniczy w programach międzynarodowych:
- RIQAS z zakresu chemii klinicznej, immunochemii, immunochemii specjalistycznej, hematologii, koagulologii, markerów kardiologicznych, gazometrii, hemoglobiny glikowanej oraz alkoholu etylowego;
- Labquality, w którym oceniane są właściwości fizykochemiczne moczu oraz elementów upostaciowanych;
Biorąc udział w sprawdzianach międzynarodowych i międzylaboratoryjnych Laboratorium Analityczne uzyskuje certyfikaty i zaświadczenia świadczące o poprawności i wiarygodności wykonywanych w laboratorium badań.
Dla szpitalnych oddziałów Laboratorium świadczy usługi w całodobowo w systemie ciągłym. Pacjenci ambulatoryjni przyjmowani są w Punkcie Pobrań Badań Laboratoryjnych, gdzie rejestracja i przyjmowanie materiałów do badań odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 11.00, natomiast odbiór wyników następnego dnia od pobrania materiału do badań w godzinach 7.00 - 14.30 w Punkcie Pobrań lub w godzinach 14:30 - 19:00 w Laboratorium Analitycznym z wyjątkiem badań wykonywanych w określone dni tygodnia.
Punkt Pobrań Badań Laboratoryjnych
Wyniki badań wydawane są pacjentowi, przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej przez pacjenta. Formularz upoważnienia można odebrać w rejestracji Punktu Pobrań lub pobrać z linku poniżej. Odbiór wyników badań laboratoryjnych możliwy jest również on-line.
Pobierz wzór upoważnienia do odebrania wyników badań
Pobierz cennik usług medycznych
Galeria: