Upadki w szpitalu wynikają z nieprzyzwyczajenia do odmiennego niż w domu rozmieszczenia mebli, przedmiotów czy umiejscowienia toalety, a także słabości, złego samopoczucia, niechęci do skorzystania z pomocy przy czynnościach fizjologicznych itp.

Do upadków dochodzi najczęściej podczas wykonywania prostych czynności jak np.:

• wstawanie
  • siadanie
  • chodzenie
  • pochylanie

Zasady zapobiegania upadkom podczas pobytu w szpitalu

Personel:

- pomoże ci w adaptacji do nowych warunków i zadbaniu o bezpieczeństwo,
- wskaże drogę do toalety, twojego pokoju, punktu pielęgniarskiego,
- pokaże, gdzie jest wyłącznik światła,
- wskaże i przećwiczy z tobą korzystanie z dzwonka – przywołacza,
- porozmawia z tobą, twoją rodziną lub opiekunem na temat zmniejszenia ryzyka upadków.

Szanowny Pacjencie
  • Zabierz ze sobą do szpital stabilne, wygodne obuwie na płaskim obcasie z podeszwą antypoślizgową.
  • Jeżeli posiadasz okulary lub aparat słuchowy zabierz je ze sobą do szpitala.
  • Jeżeli używasz sprzętu pomocniczego przy chodzeniu weź ze sobą np. kule, laska, trójnóg. Jeżeli nie masz a będziesz potrzebował, poproś personel medyczny oddziału (pielęgniarkę, opiekuna, rehabilitanta) o pomoc.
  • Jeżeli masz trudności z poruszaniem się wychodząc z sali chorych pamiętaj o kulach, balkoniku, itp.
  • Podczas wstawania miej zawsze wolne ręce. Unikaj gwałtownej zmiany pozycji.
  • Przestrzegaj zaleceń personelu /zakazu chodzenia, nakazu chodzenia wg wyuczonego przez rehabilitanta schematu.
  • Unikaj śliskich i mokrych powierzchni.
  • Zwracaj uwagę na znaki ostrzegawcze (zmyta, mokra podłoga jest oznakowana).
  • Używaj odpowiedniego oświetlenia /światło górne w pomieszczeniach, na salach. chorych dodatkowe oświetlenie przy łóżku chorego/. Światło nie powinno razić.
  • Punktowo doświetlaj miejsca, gdzie szczególnie często przebywasz. Poproś o pomoc personel oddziału w celu zastosowania właściwego oświetlenia.
  • Pierwsze wstanie z łóżka po zabiegu operacyjnym ma się odbyć zawsze w obecności personelu medycznego.
  • Po dłuższym leżeniu w łóżku, wstawaj z łóżka stopniowo (usiądź, opuść nogi, powoli wstań). Twój organizm potrzebuje czasu na adaptację do nowej pozycji. W przypadku złego samopoczucia, zawrotów głowy powiadom personel medyczny.
  • Trzymaj rzeczy, z których korzystasz blisko siebie.
  • Podczas leżenia w łóżku nie wychylaj się po przedmioty leżące na podłodze, wezwij dzwonkiem personel.
  • Podczas kąpieli w łazience korzystaj z dostępnego w oddziale sprzętu pomocniczego lub poproś o pomoc przy kąpieli, ubieraniu się personel medyczny oddziału.
  • Zwróć uwagę na leki które przyjmujesz, niektóre mogą powodować senność, zawroty głowy, co sprzyja upadkom.
  • W przypadku trudności z chodzeniem po wypisie poproś o wózek inwalidzki, który ułatwi dotarcie do środka transportu.