Jak przyjęła się ważna nowość w mieleckiej Poradni Neurologicznej? [Obejrzyj video: https://www.youtube.com/watch?v=OAZ2Vp_Mmzg]
☑️Spastyczność dotyka od 20 do 40% pacjentów po udarze mózgu, tak niedokrwiennym, jak i krwotocznym czy też krwotoku podpajęczynówkowym. ? - Do tej pory chorzy po hospitalizacji na Oddziale Udarowym mogli w Mielcu poddać się rehabilitacji i farmakoterapii, a teraz nie muszą wyjeżdżać, by dodatkowo skorzystać z bardzo skutecznej metody - leczenia toksyną botulinową - mówi Paweł Pazdan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.
☑️ EFEKTY? - Zmiana jest ogromna. Mogę lepiej chodzić, stopa odzyskała normalną pozycję, a jazda na rowerku już nie boli - opowiada pani Krystyna, pacjentka.
- Spastyczność polega na wzmożonym napięciu mięśni w niedowładnych kończynach, które jest spowodowane uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego po udarze. Powoduje to pogorszenie jakości życia pacjenta, znaczny dyskomfort, zmniejszenie możliwości ruchu kończyny górnej - wymienia lek. Patrycja Lisiecka-Bartłomowicz, lekarz neurolog z Poradni Neurologicznej w Mielcu. - Problemem jest m.in. podniesienie ręki, zgięcie jej w stawie łokciowym, nadgarstkowym i trudności z wyprostowaniem palców. Często pacjenci zgłaszają też kłopoty z wyprostowaniem w stawie kolanowym, zgięciem w stawie skokowym, skarżą się na zadzieranie palucha, szczególnie przy chodzeniu czy przy położeniu się pacjenta wieczorem do łóżka - dodaje lekarka.
☑️ Bardzo ważne są farmakoterapia i rehabilitacja, ale teraz można w Mielcu skorzystać z programu, dzięki któremu pacjent bezpłatnie może spróbować leczenia toksyną botulinową. - Po wstrzyknięciu pod kontrolą USG, kontrolujemy pacjenta po około 4 tygodniach i wtedy oceniamy czy to leczenie przyniosło zamierzony efekt. Toksynę botulinową możemy podawać trzy razy w roku. W naszej poradni w ramach nowego programu obecnie jest leczonych ponad 20 osób, w tym kilkoro pacjentów już drugą dawką - informuje lek. Patrycja Lisiecka - Bartłomowicz.
☑️ Ale najważniejsze są efekty, bo te już są. Jak zmieniły życie pacjentów? Czy warto? O tym opowiadają pani Krystyna oraz pan Jan. Z filmu dowiecie się także, jak wygląda kwalifikacja do podania leku, samo leczenie, ale przede wszystkim, jak szybko przychodzą zmiany na lepsze. Najkrócej? ? - Mamy bardzo dobre efekty. Pacjenci najbardziej cenią sobie rozluźnienie mięśni, to, że mogą dłoń otworzyć, że jest łatwiej się ubrać, że mogą podnieść całą rękę do góry - relacjonuje lekarka.
UWAGA Do programu mogą się zgłaszać także chorzy spoza Mielca.
Chcecie posłuchać samych pacjentów? Zapraszamy na film!
Numery telefonów do Rejestracji Poradni Neurologicznej Szpitala Specjalistycznego w Mielcu:
☎️17 780 01 58
☎️17 780 01 68
Adres:
ul. Żeromskiego 17, 39-300 Mielec