Komunikat Dyrekcji Szpitala z dnia 02.07.2018
Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu informuje, że na dzień 02.07.2018 roku na krótkoterminowych zwolnieniach chorobowych przebywa 99 osób z personelu pielęgniarskiego. W związku z liczną absencją chorobową, decyzją dyrekcji szpitala, wstrzymano przyjęcia nowych pacjentów i wykonywanie zabiegów, a także zawieszono funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Oddziału Dermatologicznego. Pozostałe oddziały działają w minimalnej obsadzie pielęgniarskiej.
Dyrekcja podkreśla, że problem związany z dużą liczbą zwolnień lekarskich personelu pielęgniarskiego dotyczy nie tylko mieleckiego szpitala, ale także innych placówek z województwa podkarpackiego, lubelskiego czy świętokrzyskiego. W związku ze skalą problemu, informacja o ograniczeniach w działalności Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu została przekazana już w czwartek, 28 czerwca, do Narodowego Funduszu Zdrowia, Lekarza Koordynatora ds. Ratownictwa Medycznego, Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, lekarzy rodzinnych, poradni specjalistycznych oraz szpitali z regionu. O kierowanie się do wspominanych ościennych placówek medycznych proszeni są pacjenci z terenu powiatu mieleckiego, których życiu i zdrowiu nie zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo.
Dyrekcja deklaruje gotowość do podjęcia rozmów z wyznaczonymi przedstawicielami personelu pielęgniarskiego. Celem unormowania pracy szpitala, dyrekcja szpitala podjęła już działania zmierzające do wyjaśnienia sprawy tak dużej liczby zwolnień lekarskich, a także złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa tj. narażenia pacjentów na utratę życia i zdrowia, a zakładu pracy – na duże straty finansowe. Jednocześnie rozpoczyna się weryfikacja ww. zwolnień lekarskich przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jednocześnie dyrekcja informuje, że w szpitalu wciąż trwa spór zbiorowy ze związkami zawodowymi. Spór jest na etapie mediacji. Termin najbliższego spotkania negocjacyjnego z udziałem mediatora ustalono na dzień 6 lipca br. (datę taką wyznaczyły związki zawodowe, mimo, iż dyrekcja deklarowała gotowość do wcześniejszego spotkania).
Warto podkreślić, że tylko w roku 2017 na podwyżki dla personelu etatowego szpitala oraz inne świadczenia z nimi związane wydatkowano kwotę ponad 7 milionów złotych. Wbrew pojawiającym się pogłoskom, dyrekcja nie zawierała w 2018 roku porozumień w sprawie podwyższenia wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego o jakąkolwiek dodatkową kwotę.