Dezynfekcja łóżek na oddziale jest rozwiązaniem stosowanym niemal we wszystkich szpitalach w Polsce. Również w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu taka procedura od lat prowadzona jest na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym i Chorób Wątroby oraz Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc (na piętrze gruźlicy). Mimo, iż są to oddziały o zwiększonym ryzyku epidemiologicznym, badania, kontrole oraz wymazy z łóżek i pościeli wykazują wysoką skuteczność tego rodzaju dezynfekcji. (…)

Zmiana sposobu dezynfekcji łóżek będzie zmianą organizacyjną systemu pracy, która pozwoli ograniczyć do minimum rozprzestrzenianie się zakażeń również na innych oddziałach szpitalnych.  Ponadto, dezynfekcja na oddziałach ograniczy transport łóżek po terenie szpitala. Przewóz łóżek do stacji do tej pory generował nadmierne obciążenia wind, ich częste uszkadzanie czy też blokowanie traktów komunikacyjnych.

Czyszczeniem łóżek zajmie się firma wyłoniona w drodze przetargu.

Czternastu pracownikom dotychczasowej stacji łóżek, w miarę możliwości, zaproponowane zostaną inne stanowiska pracy.