Dziś marszałek Władysław Ortyl i dyrektor mieleckiego szpitala Leszek Kwaśniewski, przy asyście starosty Zbigniewa Tymuły, podpisali umowę na dofinansowanie lecznicy ze środków RPO. Środki wysokości blisko 10 milionów złotych przeznaczone zostaną na przebudowę bloku operacyjnego.
Umowa na dofinansowanie dużej szpitalnej inwestycji została podpisana w czasie przerwy w obradach Rady Powiatu Mieleckiego.
- Cieszę się, że spotykamy się właśnie w takich okolicznościach, w obecności radnych, ponieważ szpital są naszą wspólną sprawą. Dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu udało nam się dotrzeć z pomocą inwestycyjną do praktycznie wszystkich szpitali powiatowych w województwie. Na modernizacje, rozbudowy, poprawę jakości sprzętu i wyposażenia przeznaczamy kwotę blisko 540 milionów złotych – rozpoczął spotkanie marszałek Władysław Ortyl. – Mielecki szpital lokuje się wysoko w krajowych rankingach, znalazł się również w wysokim, trzecim poziomie sieci szpitali, a także uzyskał wiele zewnętrznych dofinansowań. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje dodatkowych pieniędzy na rozbudowę. Środki, które dziś przekazujemy, są następstwem bardzo dobrego i wysoko wypunktowanego projektu – dodał marszałek, gratulując sukcesu staroście Zbigniewowi Tymule i dyrektorowi Leszkowi Kwaśniewskiemu.
- Za ten dobrze przygotowany wniosek o dofinansowanie chciałbym podziękować dziś pracownikom szpitala i starostwa powiatowego. Panu marszałkowi dziękuję z kolei za dzisiejszą ważną dla mieleckiego szpitala, historyczną chwilę podpisania umowy o dofinansowanie – mówił starosta Zbigniew Tymuła. – Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentacji na przebudowę bloku operacyjnego. Wkrótce będziemy ogłaszać przetargi, a całość zadania powinna zostać wykonana do października przyszłego roku – dodał. Starosta odniósł się również od wypowiedzi marszałka Ortyla dotyczącej pozyskiwania przez szpital środków zewnętrznych. Wyliczył, że powiat uzyskał środki z rezerwy budżetu państwa, które wesprą zakup tomografu, a także – środki zewnętrzne na zakup trzech karetek pogotowia. – Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły nas w uzyskaniu tych dofinansowań.
- Cieszę się, że szpital stał się beneficjentem tak dużego wsparcia. Dziękuję za przygotowanie wniosku, a także za przychylność władz powiatowych, które zadeklarowały pokrycie wkładu własnego w inwestycję wysokości ponad czerech milionów złotych. Zadanie zostanie wykonane w zakładanym terminie, a jakość świadczonych przez szpital usług z pewnością się polepszy – mówił z kolei Leszek Kwaśniewski, dyrektor mieleckiego szpitala.
Przypomnijmy. Projekt „Poprawa jakości i zwiększenie bezpieczeństwa świadczeń medycznych w Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu” zakwalifikował się do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Na liście opublikowanej przez RPO 13 września br. projekt zgłoszony przez mielecką lecznicę uplasował się na wysokim, trzecim miejscu. Jego całkowity koszt ma wynieść 14 085 740,54 zł, a dofinansowanie – 9 892 982,33 zł. Brakującą kwotę wysokości 4 042 758,48 złotych zabezpieczyło dla szpitala Starostwo Powiatowe w Mielcu.
Celem projektu jest poprawa jakości i zwiększenie bezpieczeństwa świadczeń zdrowotnych oraz wdrożenie innowacyjnych zabiegów operacyjnych, których wykonywanie do tej pory było ograniczone ze względu na stan wyposażenia i liczbę stołów operacyjnych na bloku operacyjnym oraz liczbę łóżek na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Łączna powierzchnia użytkowa budynku, który stanowi przedmiot projekt w zakresie przebudowy i rozbudowy wynosi 3 804,01 mkw. Rozbudowie będzie podlegał Segment I o powierzchni użytkowej 618,22 mkw. Dzięki inwestycji zwiększy się liczba sal operacyjnych z 9 do 10 na bloku operacyjnym, a także liczba łóżek z 8 do 12 na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Wspomniane oddziały będą doposażone w sprzęt i wyroby medyczne, m.in. dedykowana będzie stacja ortopedyczna ze specjalistycznym oprogramowaniem służącym obrazowaniu ortopedycznemu i przygotowaniu do operacji. Dodatkowo zakupione zostanie wyposażenie (głównie meble).
Inwestycja pozwoli na zwiększenie liczby zabiegów i na wprowadzenie nowych procedur medycznych. W pierwszym roku po zakończeniu realizacji projektu ulepszonymi usługami medycznymi objętych zostanie 6914 pacjentów (wzrost o 284 w porównaniu do roku 2016).
Szpital wdroży również sieć Wi-Fi, która zapewni sprawne działanie urządzeń medycznych i poprawi komunikację pomiędzy szpitalnymi oddziałami.