Serdecznie dziękujemy Fundacji PGE za darowiznę w wysokości 25 tys. zł. Dyrekcja szpitala zdecydowała się kupić za te pieniądze aparat do wysokoprzepływowej terapii tlenem, który służył na Oddziale Zakaźnym II, a obecnie jest wykorzystywany na Oddziale Płucnym. - W czasie pandemii to była wprost nieoceniona dodatkowa możliwość w walce ze skutkami Covid-19. To urządzenie okazało się bezcenne szczególnie, gdy nie można było pacjenta od razu podpiąć do respiratora - nie kryje lek. Magdalena Krępa, dyrektor medyczna Szpitala. Jak uzupełnia pielęgniarka, Marta Kopera, maski tlenowe i inne urządzenia wspomagające oddech mają swoje ograniczenia. - Tymczasem to zapewnia maksymalny przepływ tlenu nawet do 75-80 l/min. To oznaczało w praktyce, że często wykorzystywaliśmy aparat, by pomóc choremu zanim zostanie on podłączony do respiratora, ale nagle czuł się znacznie lepiej, na tyle, że respirator w ogóle nie był potrzebny i pacjent wyzdrowiał wspomagany tylko tym aparatem - podkreśla pielęgniarka. Docenia, że sprzęt jest dość łatwy w obsłudze, czyszczeniu, konserwacji. Panel sterowania jest intuicyjny, co pozwala działać szybko i reagować na bieżąco.